معرفي کوره‌های القایی و انواع آن‌ها​

خلاصه

کوره‌های القايي، نسبت به دیگر کوره‌ها، برتری‌هایی را از لحاظ بیش‌تر بودن بازده و لذا کاهش مصرف انرژي دارند. اين کوره‌ها در ظرفيت‌هاي مختلف قادر به ذوب‌سازی از چند گرم تا چندين تن مي‌باشند. درکوره‌های القايي، به علت عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی، ناخالصی‌های رایج ناشی از استفاده از این نوع سوخت‌ها در سایر کوره‌ها، وجود ندارند.

جرم نسوز سیلیسی

معرفي کوره‌های القایی و انواع آن‌ها​

کوره‌های القايي، نسبت به دیگر کوره‌ها، برتری‌هایی را از لحاظ بیش‌تر بودن بازده و لذا کاهش مصرف انرژي دارند. اين کوره‌ها در ظرفيت‌هاي مختلف قادر به ذوب‌سازی از چند گرم تا چندين تن مي‌باشند. درکوره‌های القايي، به علت عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی، ناخالصی‌های رایج ناشی از استفاده از این نوع سوخت‌ها در سایر کوره‌ها، وجود ندارند. علاوه بر این، در مقایسه با کوره‌هاي قوس الکتريکی، به خاطر وجود نداشتن هیچ‌گونه الکترودی، در این کوره‌ها امکان ورود ناخالصي‌هاي مواد به شیوه‌ی مکانيکي نيز میسر نيست. کوره‌های القایی از لحاظ توزيع گرما و سهولت در کنترل ترکيب مذاب بسیار مناسب بوده و محدوديتي در افزايش دما ندارند. دور تا دور این کوره‌ها یک کویل مسی آبگرد وجود داشته که با عبور جریان متناوب از آن، یک میدان مغناطیسی درون کویل به وجود می‌آید. قراضه‌های موجود در داخل محفظه‌ی کوره هسته‌ی آن را تشکیل می‌دهند. میدان مغناطیسی در برخورد با سطح این هسته، یک جریان الکتریکی در هسته به وجود می‌آورد. این جریان الکتریکی القایی با گذشتن از هسته‌ی کوره (قراضه‌ها)، که طبیعتاً دارای مقاومت الکتریکی است، گرما ایجاد می‌کند. در واقع با در نظر گرفتن کوره القایی به مثابه‌ی یک مبدل جریان، کویل کوره مدار اولیه و هسته مدار ثانویه است. بدیهی است که برای ایجاد گرما، هسته‌ی کوره بایستی رسانا باشد و طبیعتاً در غیر این صورت گرمایش و متعاقباً ذوبی وجود نخواهد داشت.
الف) کوره‌های القایی هسته‌دار (کانالی): در این نوع کوره، کویل کوره دور تا دور یک هسته‌ی لایه لایه‌ی فولادی، که کانال را احاطه کرده و به بدنه‌ی کوره متصل است، پیچانده شده. کانال کوره بسته به طراحی کارخانه‌ی سازنده و یا نوع فلز یا آلیاژ مذاب می‌تواند U-شکل، V-شکل و یا W-شکل باشد. از ویژگی‌های مهم این کانال، سهولت در رفع هر نوع گرفتگی انواع مذاب با یک سیخ است. گفتنی است حرکت فلز مذاب از کوره به درون کانال و بالعکس، در اثر نیروهای مغناطیسی است. به دلیل تأثیر مستقیم حرارت بر روی فلز مذاب داخل کانال، مذاب به شدت گرم می‌شود.

انواع کوره‌های القایی در یک دسته‌بندی رایج عبارت‌اند از: دمای فلز داخل کانال در حدود C° 100 بیش‌تر از دمای فلز مذاب داخل محفظه‌ی کوره است. اگر نیاز به شروع کار به صورت سرد است، نخست کوره باید با استفاده از یک مشعل گرم شده و سپس فلز به صورت سیال دربیاید تا بتواند کانال را پر کرده و در طول فرآیند، اطراف کانال جریان داشته باشد. بنابراین کوره کانالی در واقع تنها یک واحد تولید گرما با حجم زیاد و نگه‌دارنده‌ی مذاب برای کوره‌های ذوب دیگر است. ب) کوره‌های القایی بدون هسته: این کوره از یک بوته‌ی دیرگداز و یک کویل مسی آبگرد با رسانایی بالا دور تا دور آن تشکیل شده است. لایه‌هایی از فایبرگلس و عایق‌هایی از جنس سراميك، نانو-آزبست و يا ميكا حلقه‌های این سیم پیچ را پوشانده‌اند و مانع از وقوع اتصال کوتاه بین این حلقه‌ها می‌شوند. این کوره‌ها رایج‌ترین نوع بوده و طبقه‌بندی آن‌ها بر اساس فرکانس کاري آن‌هاست. ج) کوره‌ی القايي بوته‌اي در خلأ: محفظه‌ی خلأ می‌تواند هم حاوی کوره‌هاي بوته‌اي ذوب و هم پاتيل باشد. فرآیند گاززدايي از مذاب در کوره‌های بوته‌ای به علت تلاطم حمام مذاب به خوبي انجام می‌گيرد؛ لذا از این کوره‌ها عموماً جهت فرآوری آهن خالص و یا فولادهاي آلياژی باکیفیت در آزمايشگاه‌ها استفاده می‌شود. به خاطر بالا بودن هزينه‌های توليد با این کوره‌ها، در صنعت فولاد موارد استفاده‌ی چندانی ندارند. در نتیجه‌ی موارد ذکر شده، فولاد محصول این کوره‌ها بنابر شرایطی که دارند (گاز محبوس کم‌تر و ناخالصی‌های کمتر)، از جمله‌ی بهترين فولادها به شمار می‌آیند. گفتنی است در این کوره‌ها ذوب‌سازی در فشارهاي پايين ممکن است.

 

با ما در ارتباط باشید

برای ارتباط آسان با تیم بهین نسوز فرم رو به رو را تکمیل کنید ، همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند. 

 

برای اطلاعات ارتباطی بیشتر به ارتباط با ما بروید