مشخصات نسوزهاي كويل

خلاصه

حلقه‌های کویل نسبت به هم باید عایق کاری شوند تا از احتمال بروز جرقه ناشی از اتصال کوتاه که ممکن است منجر به سوراخ شدن کویل گرددجلوگیری شود . این مواد می بایست تا C° 250 مقاومت نشان دهد در غیر این صورت سوختن همین مواد و تبدیل آنها به مواد هیدروکربنی خود میتواند مثل هادی عمل کرده و موجبات اتصال کوتاه دو حلقه از کویل را بوجود آورد. در این مقاله به موضوعات زیر پرداخته ایم : 1-عایق الکتریکی كويل 2- عایق الکتریکی كويل 3- عایق  حرارتی كويل 4- جداره دیرگداز

نسوز های کویل

مشخصات نسوزهاي كويل

1- عایق الکتریکی كويل

حلقه‌های کویل نسبت به هم باید عایق کاری شوند تا از احتمال بروز جرقه ناشی از اتصال کوتاه که ممکن است منجر به سوراخ شدن کویل گرددجلوگیری شود . این مواد می بایست تا C° 250 مقاومت نشان دهد در غیر این صورت سوختن همین مواد و تبدیل آنها به مواد هیدروکربنی خود میتواند مثل هادی عمل کرده وموجبات اتصال کوتاه دو حلقه از کویل رابوجود آورد موادی از قبیل نوارهای شیشه ای ومواد پلاستیکی مرغوب و چسب‌های پوششی اپوکسی و لایه‌های آزبست می‌توانند بدین منظور استفاده شوند.

2- اندود کردن سطح کویل

اندود کاری سطح کویل ضمن محافظت کویل در مقابل نفوذ ذوب و شوکهای حرارتی بعنوان یک صفحه لغزشی نیز بین کویل وجداره نسوز کوره عمل کرده ومانع انتقال فشارهای ناشی ازانبساط وانقباض جداره کوره به کویل می شود . جنس این لایه از خانواده سیمان نسوز می باشد ضخامت این لایه بستگی به ظرفیت کوره از 3 تا20 میلیمتر متغیر است خشک کردن لایه اندود می بایست آهسته در جریان هوای طبیعی و یا گرمای حاصل در گرم خانه ویا لامپهای حرارتی انجام گردد تا از ایجاد ترک در سطح لایه جلوگیری شود.  در تركيب اين لايه از دانه بندي ريز كه مانع بروز زبري سطحي و لغزش آسان شود . همچنين نا خالصي هاي آهني كه باعث ايجاد جريان بينترن هاي كوره مي شود بسيار اهميت دارد.

3- عایق  حرارتی كويل

به منظور جلوگیری از انتقال شدید حرارت از مذاب به کویل بوسیله ورقه های ایزو میکا، آزبستهای پارچه‌ای، آزبست های مقوایی ويا ورقهاي سراميكي انجام مي شود و اين ورقه ها علاوه بر ايجاد محافظت باعث لغزش آسان نسوز بر روي اندود سطح كويل در اثر انبساط و يا تخليه توسط جك مي شود كه بسيار اهميت دارد.

4- جداره دیرگداز

جداره های نسوز ودیرگداز میتوانند بصورت بوته های پیش ساخته و یا جرمهای کوبیدنی كه کاربرد بیشتری دارند، باشد. این جرمهای کوبیدنی متناسب با ظرفیت کوره ودرجه حرارت کوره و نوع مذاب کوره انتخاب میشوند .جرمهای کوبیدنی بطور کل بایستی دارای مشخصات زیر باشند:

براحتی قابل نصب باشند.

پس از کوبیدن از دانسیته بالا و یکنواختی برخوردار باشند.

حداقل جدایش در دانه بندی ولایه لایه شدن پس از کوبیدن را دارا باشند.

از زمان زینتر پایینی برخوردار باشند همچنين نياز به فوق گداز بالا براي زينترينگ نداشته باشد.

مقاومت در دمای بالا داشته باشد.

حداقل تغییرات ابعادی در اثر انقباض وانبساط را داشته باشد.

در مقابل عوامل خورنده مذاب و سرباره مقاومت مطلوب داشته باشد.

هدایت حرارتی پایینی داشته باشد.

در مقابل نیروهای مکانیکی ناشی از شارژ قراضه و عملیات سرباره گیری و تخلیه مذاب مقاومت داشته باشد.

قابلیت تخریب خوبی داشته باشد.

براي محيط زيست و افراد مضر نباشد.

با ما در ارتباط باشید

برای ارتباط آسان با تیم بهین نسوز فرم رو به رو را تکمیل کنید ، همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند. 

 

برای اطلاعات ارتباطی بیشتر به ارتباط با ما بروید