جرم های کوبیدنی

دیرگدازهای کوبیدنی بر اساس نوع اگریگیت شامل انواع اسیدی و قلیایی بوده و درصد رطوبت آن‌ها نسبت به دیگر گونه‌های دیرگدازها، کم‌تر است. از جمله انواع اسیدی، جرم‌های کوبیدنی سیلیسی هستند، ترکیب اصلی این دیرگدازها SiO2 است و باقی موارد شامل درصدهای عمده‌ی دیگر ترکیبات طبیعی هم‌چون آلومینا (Al2O3)، اکسیدهای آهن (Fe3O4، Fe2O3 و FeO)، منیزیا (MgO)، ترکیبات قلیایی و نیز چسب (بایندر)ها و افزودنی‌های رایج صنعت دیرگداز هستند. این دیرگدازها در محیط‌های خورنده‌ی اسیدی کاملاً مقاوم به خوردگی‌اند؛ ولی از طرف دیگر در برابر شرایط بازی (قلیایی) ضعیف بوده و به علت واکنش شیمیایی با عوامل قلیایی، سریعاً دچار خوردگی می‌شوند. به طور مثال سرباره‌های قلیایی عوامل مضر و خورنده‌ای برای این نوع از دیرگدازها هستند.
به علت قیمت مواد اولیه‌ی کم‌تر، سهولت در فرآیند تولید و در نهایت استفاده، در ایران جرم‌های کوبیدنی سیلیسی بیش‌‎تر رایج‌اند. در انتخاب و استفاده از نوع جرم‌ها ترکیب، میزان ناخالصی‌ها (خلوص اگریگیت اصلی جرم)، دانه‌بندی و رطوبت بسیار مهم‌اند. هم‌چنین رنگ جرم نیز بسیار مهم بوده و باید سفید مایل به شیری رنگ باشد. گفتنی است به طور کلی جرم‌های سیلیسی اکثراً به صورت کوبیدنی‌اند؛ ولی در برخی موارد شامل ملات‌ها و جرم‌های پلاستیک نیز می‌شوند.
جرم‌های سیلیسی کوبیدنی خود به دو دسته‌ی کلی خشک و تر تقسیم‌بندی می‌گردند، که در نوع خشک، سیلیس (SiO2) با دانه‌بندی‌های مختلف با بوریک اسید (H3O4B3) یا دی بور تری اکسید (اکسید بور – B2O3) به عنوان بایندر (چسب) یا ماده‌ی کمک‌زینتر (گداز‌آور) ترکیب می‌شود. گفتنی است هرچه دمای کاری افزایش می‌یابد، مقدار این بایندر مصرفی باید کاهش یابد (مانند مورد استفاده برای فولاد یا چدن). برای ذوب فولاد استفاده از اکسید بور مرجح است. انواع تر در صنعت خیلی کم‌تر رایج‌اند.
برای استفاده از جرم‌های سیلیسی کوبیدنی، اصول خاک‌کوبی و سپس زینتر بسیار مهم است و شرکت‌های ارائه دهنده بایستی کلیه‌ی اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را در این زمینه به مشتریان ارائه دهند. با توجه به رواج و موارد استفاده‌ی بیش‌تر جرم‌های سیلیسی کوبیدنی خشک در صنعت فولاد و چدن، به خصوص صنایع ایران و کشورهای هم‌جوار، در شرکت صنایع بهین نسوز برآن شدیم تا این محصولات را به طور گسترده و به نحوی که پاسخگوی نیاز تمامی موارد مورد استفاده باشد، ارائه دهیم. از آن‌جایی که مهم‌ترین کاربرد این جرم‌های خشک به عنوان دیرگداز اصلی و جداره‌ی کاری انواع کوره‌های القایی و نیز پوشش دیرگداز پاتیل‌ها است، تنوع محصولات سیلیسی شرکت صنایع بهین نسوز تمامی این موارد را برای کوره‌های با ظرفیت‌های مختلف در بر گرفته و حتی در مورد محصولات دانه‌بندی بدون بایندر یا موارد سفارش‌های گستره‌های دانه‌بندی خاص، که کاملاً مطابق با سفارش‌های مشتری‌اند، پاسخگوی نیازهای مشتریان خود است. گفتنی است این شرکت در راستای رسالت خود در ارائه‌ی محصولات باکیفیت و با حداکثر دیرگدازی ممکن، برای تولید جرم‌های سیلیسی کوبیدنی خود، از مواد اولیه‌ی سیلیسی با خلوص 99% استفاده می‌نماید.
همان‌طور که در برگه‌های مشخصات فنی ارائه شده مشاهده خواهید کرد، در کلیه‌ی جرم‌های کوبیدنی این شرکت برای انتخاب بایندر هم می‌توان از بوریک اسید استفاده نمود و هم اکسید بور. بایندر پیشنهادی ما جهت ذوب فولاد اکسید بور و برای ذوب چدن بوریک اسید است؛ ولی در نهایت این انتخاب کاملاً مطابق با درخواست وسفارش مشتری صورت می‌گیرد.
در ادامه جرم‌های سیلیسی کوبیدنی شرکت بهین نسوز را مشاهده می‌نمایید:

نسوز سیلیسی شرکت بهین نسوز اصفهان
نسوز سیلیسی شرکت بهین نسوز اصفهان

با ما در ارتباط باشید

برای ارتباط آسان با تیم بهین نسوز فرم رو به رو را تکمیل کنید ، همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند. 

 

برای اطلاعات ارتباطی بیشتر به ارتباط با ما بروید