جرم های ریختنی

جرم‌های ریختنی، که نام دیگر آن‌ها بتن‌های نسوز است، به روش ریختن در محل مورد نظر اعمال می‌گردند. این جرم‌ها از اختلاط اجزای مختلفی مانند سیمان‌های آلومینی (آلومینایی)، پرکننده‌ها، مواد خیلی ریز و افزودنی‌ها به وجود می‌آیند. نوع پیوند بین ذرات این جرم‌ها هیدرولیکی یا شیمیایی است. سیمان‌های کلسیم آلومینات بایندرهای اصلی و رایج این جرم‌ها هستند. گفتنی است عامل اصلی و اساسی تکامل و گسترش این جرم‌ها، صنعت فولاد و چدن است. این دسته از جرم‌ها خود به پنج دسته تقسیم‌بندی می‌گردند:
– جرم‌های ریختنی معمولی یا سنتی (RCC)
– جرم‌های ریختنی با سیمان متوسط (MCC)
– جرم‌های ریختنی کم سیمان (LCC)
– جرم‌های ریختنی خیلی کم سیمان (ULCC)
– جرم‌های ریختنی بدون سیمان (NCC)

جرم‌های ریختنی معمولی یا سنتی (RCC)
از ویژگی‌های بارز این جرم‌ها، قابلیت نصب و اجرای سریع‌تر، عدم نیاز به قالب یا قالب‌سازی پیچیده و امکان ماله‌کشی و ترمیم قسمت‌های تخریب شده می‌باشد. مقدار آب مورد نیاز برای جرم‌های ریختنی معمولی (سنتی)، به کمک آزمون «گلوله در دست (ASTM C860)» تعیین می‌گردد. برخی از کاربردهای این جرم‌ها عبارت‌اند از: صنایع فولاد، سرامیک، شیشه، آلومینیوم، کوره‌های نورد، صنایع پتروشیمی و کوره‌های سیمان. جرم‌های ریختنی با سیمان متوسط (MCC) این جرم‌ها بعد از ساخت تخلخل کم‌تری خواهند داشت؛ در نتیجه از مقاومت به خوردگی کمتری برخوردار اند. این جرم‌ها در مقایسه با جرم‌های ریختنی سنتی، سیمان کم‌تری داشته و با روند توسعه‌ی آن‌ها، این میزان سیمان نیز در حال کاهش است. یکی از عیوب اصلی این جرم‌ها، پوسته‌ای شدن در گرم شدن سریع بوده، که به دلیل خروج سریع آب موجود در بافت سیمانی است. لذا این آب باید در محدوده‌ی دمایی خاصی خارج گردد.

جرم‌های ریختنی کم سیمان، خیلی کم سیمان و بدون سیمان (LCC، ULCC و NCC)
بدیهی است که ویژگی اصلی این جرم‌ها، آب مورد نیاز کم‌تر آن‌ها است که دانسیته‌ی بالاتر و تخلخل کم‌تر را سبب می‌شود. خصوصیت بارز دیگر این گروه از جرم‌های ریختنی، افزایش استحکام آن‌ها همراه با افزایش دماست؛ بر خلاف جرم‌های ریختنی معمولی که در محدوده‌ی دمایی متوسط، به دلیل دهیدارته شدن سیمان، استحکام خود از دست می‌دهند. از جمله کاربردهای این جرم‌ها می‌توان به صنایع فولاد (بلوک‌های بالا و پایین کوره‌های القایی و انواع لوچه‌های خروج مذاب)، سرامیک، شیشه، آلومینیوم، کوره‌های نورد، صنایع پتروشیمی و کوره‌های سیمان اشاره نمود.
محصولات ریختنی شرکت صنایع بهین نسوز عبارت‌اند از:

جرم نسوز سیلیسی

با ما در ارتباط باشید

برای ارتباط آسان با تیم بهین نسوز فرم رو به رو را تکمیل کنید ، همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند. 

 

برای اطلاعات ارتباطی بیشتر به ارتباط با ما بروید