انواع دیرگدازهای کوره‌های القایی

خلاصه

دیرگداز سیلیسی بهترین دیرگداز جهت ذوب چدن میباشد که البته میتوان جهت ذوب فولادهای ساده کربنی وکم آلیاز وهمچنین فلزات رنگی نیز استفاده نمود . از لحاظ دانه بندی خاک نسوز سیلیسی بایستی به گونه های باشد که حداکثر تراکم را ایجاد نماید بطوری که حداقل دانسیته خاک نسوز بعد از کوبیدن به 2.2کیلوگرم بر دسی متر مکعب برسد. 

دیرگدازهای کوره‌های القایی

انواع دیرگدازهای کوره‌های القایی

1- دیر گداز اسيدي
دیرگداز سیلیسی بهترین دیرگداز جهت ذوب چدن میباشد که البته میتوان جهت ذوب فولادهای ساده کربنی وکم آلیاز وهمچنین فلزات رنگی نیز استفاده نمود. از لحاظ دانه بندی خاک نسوز سیلیسی بایستی به گونه های باشد که حداکثر تراکم را ایجاد نماید بطوری که حداقل دانسیته خاک نسوز بعد از کوبیدن به 2.2کیلوگرم بر دسی متر مکعب برسد. به منظورپایین آمدن نقطه ذوب سطحی دانه های سیلیس واتصال آنها به یکدیگر جهت بدست آوردن جداره یکپارچه از مواد کمک ذوب نظیر بوریک اسید (3BO3H) و یا اکسید بور (3O2B) استفاده می‌شود. بوریک اسید دردمای °C 175 بخشی از آب تبلور و در °C275 الباقی آب تبلور خود را از دست داده و به اکسید بور تبدیل می‌گردد.
در عملیات زینتر اسید بوریک یا اکسید بور ذوب شده و ما بین دانه ها نفوذ می نماید. اسید بوریک یا اکسید بور مذاب سبب حل لایه سطحی دانه های سیلیس وتشکیل فاز شیشه ای سیلیکات بور شده وباعث به هم چسبیدن دانه ها به یکدیگر میشود. با افزایش درصد اکسید بور یا اسید بوریک چسبندگی و استحکام جداره زیاد شده ولی نقطه زینتر کاهش می یابد به همین دلیل در لایه های بالایی کوره که بلوکه کوره قرار دارد از بايندر بیشتری استفاده میگردد تا نقطه زینتر پایین تری را بوجود آورده ونیز از استحکام بیشتری بر خوردار با شد.

2- دیرگدازهاي خنثی
پایه اصلی آن (3O2Al) است و نمونه هایی از آنها تحت عنوان سیلیمانیت، خاک چینی، مولایت، بوکسیت و کوراندم قابل ذکر است. دیرگداز آلومینای مصرفی در جداره کوره القایی غالبا از هیدراته کردن بوکسیت بدست می‌آید. آلومینای مصرفی در جداره کوره القایی از 80 درصداکسید آلومینیم بر خوردار است از مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به خاک سیلیسی برخوردار است ولی قیمت بالاتری نیز نسبت به آن دارد این دیرگداز از نظر میل ترکیبی و خواص شیمیایی خاصیت خنثی دارد و در مقابل سرباره های اسیدی وبازی مقاوم است به همین دلیل برای ذوب چدن و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. چسب مورد استفاده در این خاک بستگی به سرباره ذوب گرفته شده از این نوع کوره ها دارد بعنوان مثال اگر سرباره اسیدی باشد چسب از نوع سیلیس و چنانچه بازی باشد از نوع منیزیتی می باشد . با توجه به اينكه مقاومت به شوك حرارتي دير گداز هاي آلومينايي چندان مناسب نيست استفاده از افزودني هايي به جهت بالا بردن مقاومت به شوك حرارتي نسل جديد تري از دير گداز هاي آلومينايي حاوي مقادير متفاوتي اسپينل را بوجود آورده كه مهمترين آنها اسپينل منيزيتي است كه با مقادير متفاوت 40 -30 درصدMgO نسوز هايي با خواص مختلف را ساخته كه در شرايط متفاوت كاربرد دارد.
3- دیرگدازهاي بازی
این دیرگداز از دانه های متبلور منیزیا تشکیل شده است اشکال بزرگ این دیر گداز ضعف آن در برابر شوکهای حرارتی است ودر کوره هایی که زیاد روشن و خاموش میشوند توصیه نمی شود ومورد مصرف آن در کوره های فولادسازی مداوم می باشد مثل فولادهای ضد سایش کرم بالا وفولادهای آستنیتی منگنز بالاوفولادهای نسوز وزنگ نزن. چسبهای مورد مصرف دراین دیرگداز معمولا (3O2MgO.Al) و یا سیلیکات منيزيا (2MgO.SiO2) می باشند. وزن دیرگداز مصرفی به طراحی کوره بستگی داردکه البته از روابطی میتوان با توجه به دانسیته خاک در جرمهای سیلیسی و منیزیت و آلومینایی وزن خاک نسوز را بدست آورد. روابط زیر ساده شده روابط دیگری است که تاحدودی میتوان وزن نسوز مورد مصرف را تخمین زد که در آنهاM ظرفیت کوره است:
وزن خاک نسوز سیلیسی (تن) Ps=0.25 M
وزن خاک نسوز آلومینا (تن) Pa=0.28 M
وزن خاک نسوز منیزیتی (تن) Pm=0.3 M

 

با ما در ارتباط باشید

برای ارتباط آسان با تیم بهین نسوز فرم رو به رو را تکمیل کنید ، همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند. 

 

برای اطلاعات ارتباطی بیشتر به ارتباط با ما بروید